dream45 wrote:
Hvala puno @income na savetu.
Ako nije problem da pitam ovde, evo postavicu sta pise na mom kompjuteru pa ako neko hoce, moze i ima vremena neka mi pomogne i kaze dali uopste ovo vise valja (posto mi je kompjuter dosta star).
Dali da nesto nadogradjujem ili da kupujem nov. Inace problem je sto mi stalno "krashira",izgubi mi se adobe, nemogu da otvaram RF taskove (pise mi "couldn't load plug in"). Prvo sam mislila da je nesto do RF a kasnije sam ustanovila da moj kompjuter nesto ne valja.
Probala sam preko tinypic da postavim sliku ali nece da mi konvertuje.Pise opet "Couldnt load plugin"
Nosila sam ga letos na servis (instalirao mi se sam Windows 10, pa sam vratila na Windows 7).
Tad su ga "ocistili" ,stavili neku zastitu i vratili mi na Windows 7.
Evo ovo pise kad odem na "my computer"
amd athlon 64 x2 dual core processor 4400+ 2.3 ghz ; instaled memory (RAM) 2 GB
Sorry na kasnom odgovoru, ali evo nekog mog mišljenja. Nije to još računalo za baciti, može se ovo raditi na njemu bez nekih problema ukoliko je ispravno no na žalost nitko ne može ovako preko foruma reći što zapravo stvara probleme.
Vidim da to nije nitko napomenuo no ja bih ovako napravio. Ja bih promijenio napajanje (power supply). U 70% slučajeva to rušenje i nepravilan rad računala baš uzrokuju stara i pohabana napajanja.
(Vi dakako prvo pokušajte kao što Savmi kaže riješiti problem sa reinstalacijom Windowsa jer sigurno nemate neko rezervno napajanje pri ruci, no neovisno o ishodu napajanje u ovako starom računalu se mora promijeniti.)
Nakon toga, čišćenje računala i ventilatora od prašine i izmjena termalne paste na procesoru pa reinstalacija Windowsa te nanovo instalacija drivera i svih ostalih programa. Za starija računala preporučujem Win 7 Home 32-bit osim ukoliko se ne planira natrpati više od 4 GB RAM memorije što u ovom slučaju ni nije potrebno.
Ukoliko poslije ovih radnji nema poboljšanja, tu bih stao i razmislio dobro da li se isplati išta više ulagati u to računalo ili ići na neko rabljeno pa za generaciju, dvije novije ili čak na potpuno novo računalo. Najjeftinije novo računalo pa čak i najjeftiniji laptop na tržištu radi brže i stabilnije od ovoga kojeg trenutno koristite. Ukoliko se odlučite za kupnju rabljenog desktop računala imate odmah za njega novo napajanje, nije potrošen novac uludo.
Ukoliko računalo radi stabilno, problem je uklonjen i sad možete odlučiti da li će se stati na ovome ili ga još nešto pojačati i osuvremeniti. Ukoliko bi se krenulo u pojačavanje, neka cifra koja se uzima kao realna za potrošiti je polovica cijene najjeftinijeg novog računala (mora se uračunati i iznos koji smo već potrošili za kupnju napajanja) i to samo pod uvjetom da se novo računalo neće kupovati bar još 2 godine.
Ako već planirate u skorije vrijeme (par mjeseci) kupovati drugo računalo, ostavite kako je.
Ako ipak krenemo u pojačavanje najveći efekt se postiže ugradnjom SSD diska (uzmite u obzir da će trebati ponovna instalacija operativnog sustava i programa), nisu više tako skupi a dovoljan bi bio kapaciteta 64 GB koji bi služio samo za instalaciju Windowsa i nužnih programa, stari disk bi se iskoristio kao storage disk za filmove, muziku, fotografije i ostalo a već ima i USB stickova većeg kapaciteta, možete i njih koristiti za pohranu podataka. Ukoliko instalirate puno programa i nemate naviku često čistiti disk i deinstalirati nepotrebne programe onda bi bilo bolje uzeti 128 GB no on je već skuplji. SSD je najbolje kupiti nov, rabljeni ne preporučujem osim ukoliko ga kupujete od nekog poznatog i sigurni ste da nije dugo korišten.
Slijedeći korak bi bila nadogradnja memorije sa još jednim keksom od 2 GB. To je pretpostavljam AM2 procesor pa je najvjerojatnije DDR2 u pitanju a pošto je računalo AMD ne možete promašiti i ne možete kupiti krivu. AMD guta sve memorije, baš sve. Bitno je samo da je DDR2 desktop memorija, najbolje iste brzine ali čak ako i nisu, brža će se sinkronizirati se sa sporijom i raditi bez problema. Memoriju možete kupiti rabljenu.
Ostatak novaca ukoliko je išta ostalo možete utrošiti u kupnju novog kučišta, novih ventilatora ili optičkog diska. Najbolje nekog prozračnog kučišta, po mogućnosti novog, jer ga kao i SSD disk te napajanje koje ste kupili možete iskoristiti ukoliko se kroz godinu, dvije odlučite za slaganje neke novije konfiguracije, no može i rabljeno ako je prozračno i estetski ušćuvano, bez oštećenja.
No najbitnije od svega je da, pošto je potrebno utvrditi kvar, kupiti dijelove, presložiti, očistiti računalo, instalirati više puta OS i programe, ukoliko nemate nekog kolegu, rođaka koji će vam to iz prijateljske usluge presložiti i podesiti, nego morate sve nositi u servis i još to ekstra plaćati, zaboravite sve ovo što sam napisao i kupite najjeftinije novo računalo na rate ili čak rabljeno ali nešto novije od firmi koje prodaju rabljena uredska računala i daju kakvu takvu garanciju na ispravnost.
Eto, nadam se da sam pomogao. Samo polako, pametno odvagnuti i odlučiti. Lijep pozdrav